1 - baner.jpg

Wyspy Liparyjskie - Filicudi i Alicudi


Filicudi i Alicudi to dwie niewielkie skaliste wyspy Morza Śródziemnego położone na północ od Sycylii. Bez wątpienia zaletami Filicudi oraz Alicudi jest cisza i spokój. Obie wyspy uniknęły rozwoju masowej turystyki i dlatego są atrakcję dla miłośników ciszy i spokoju.

Filicudi tworzą cztery nieaktywne już wulkany. Najwyżej wznosi się Monte FossadelleFelci 774 m n.p.m. Pozostałe, to Monte Montagnola 349 m n.p.m. Monte Terrione 278 m n.p.m. i Capo Graziano, ten ostatni jest najniższy ma jedynie 165 m n.p.m. wysokości, połączony jest z pozostałymi wąskim niewysokim przesmykiem i jest on południowo-wschodnim końcem Filicudi. Wszystkie wulkany należą do typu podmorskiego, co oznacza, że część wystająca nad powierzchnię wody jest jedynie niewielką częścią masywnej konstrukcji, której podstawa znajduje się na głębokości prawie 1000 m. Filicudi znana jest z licznych grot i jaskiń, z których najbardziej popularne są jaskinie Maccatore, San Bartholomeo, Perciato i Bue Marino, która według starożytnych podań była siedzibą wielkich, antycznych potworów. Większa część wyspy to rezerwat przyrody, wody przylegające do cypla Capo Graziano również są obszarem chronionym i żeglowanie w odległości mniejszej niż 0,5 mili w tym rejonie jest zabronione. Z morza w pobliżu północno-zachodniego krańca Filicudi wyłaniają się skały, z których najbardziej imponującą jest La Canna, pionowa iglica wyrastająca na wysokość 70 m nad powierzchnię wody. Filicudi  na stałe zamieszkuje około 250 osób. Obecnie na wyspie znajduje się kilka małych osad. Największą z nich jest Filicudi Porto, położona na wschodnim wybrzeżu. Głównymi źródłami utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo, produkcja wina, oliwy z oliwek, uprawa kaparów oraz turystyka. Bez wątpienia atrybutami tego miejsca jest kameralna atmosfera i krystalicznie czyste wody. Podczas trudnych warunków atmosferycznych przy tej wyspie nie ma bezpiecznych miejsc zapewniających odpowiednie schronienie. Dużo bezpieczniejsze są oddalone o kilkanaście mil Saline i Lipari. Na Filicudi warto odwiedzić: Filicudi Porto, Spiaggia delle Punte, Pecorini Mare, Grota Bue Marino, Scoglio La Canna.

 

Filicudi Porto 38° 33.66'N 14° 35.07'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

To największa miejscowość na wyspie, z kilkudziesięcioma zabudowaniami. W Filicudi Porto znajdziemy restaurację, bar i sklep z podstawowym zaopatrzeniem, sklep z warzywami, jest tu również apteka i wypożyczalnia skuterów, przy użyciu których można zwiedzić wyspę. Kotwiczenie przy Filicudi Porto jest prawie niemożliwe. Betonowy pirs jest nieprzystosowany do cumowania jachtem. Można zacumować do jednej z kilku boi lub do pływającego pomostu znajdującego się we wschodniej części zatoki. Pomost wyposażony jest w mooringi oraz ujęcia wody, nie ma przyłączy elektrycznych. Cumowanie przy pomoście może oznaczać duży hałas, spowodowany linami cumowniczymi oraz duży rozkołys. Podczas silnego wiatru z kierunków północnych cumowanie przy pomoście jest niebezpieczne a wręcz niemożliwe. Opłata za cumowanie wynosi 10 EUR za 1 m długości jachtu. Właściciele pomostu pomagają przy cumowaniu. Podczas silnych bocznych wiatrów wspomagają jachty pontonem z silnikiem o dużej mocy.


 

Spiaggia delle Punte  38° 33.30'N 14° 34.87'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Popularne kotwicowisko dające możliwość schronienia przed wiatrami i zafalowaniem z kierunków północnych. Głębokość kotwiczenia 10-20  m, nachylenie dna nie jest bardzo duże jednak podczas bardzo silnych wiatrów nie jest to miejsce bezpieczne. Na brzegu jest niewielka kamienista plaża, niestety nie ma żadnych usług gastronomicznych. 15 minutowy spacer dzieli nas od Filicudi Porto, gdzie znajdziemy sklep, restaurację oraz pizzerię. Spacer sam w sobie jest pewnego rodzaju atrakcją ponieważ mamy okazje podziwiać bardzo ładne widoki.

 

Pecorini Mare 38° 33.44' N 14° 33.83'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Niewielka miejscowość, w której znajdziemy sklep z podstawowym zaopatrzeniem, restauracje, bary, pizzerię. Do betonowego pirsu przybijają statki turystyczne i małe promy zapewniające komunikacje z pozostałymi wyspami. Używając własnej kotwicy można jachtem przycumować po zachodniej stronie pirsu. Ilość miejsc do cumowania jest bardzo ograniczona. Jachty mogą również cumować do kilku przeznaczonych do tego celu boi, należy jednak zwrócić uwagę na to aby zacumować do odpowiedniej boi. Nie wszystkie boje przystosowane są do cumowania dużymi masywnymi jachtami. Przy cumowaniu pomaga osoba, która pobiera opłatę za skorzystanie z boi. Cumowanie do boi kosztuje 25 EUR. Kotwiczenie ze względu na bardzo duże nachylenie dna jest niebezpieczne. Osoby lubiące spacery mogą wybrać się na pieszą wyprawę po skalistych i krętych ścieżkach, którymi można dotrzeć do znajdującego się na przeciwległym brzegu Filicudi Porto lub na cypel Capo Graziano gdzie znajdują się ruiny budowli prehistorycznych (Villaggio Preistorico), datowanych na około 2 000 lat p.n.e. Ci, którzy nie preferują górskich spacerów mogą spędzić czas na kamienistej plaży.

 

Grota Bue Marino 38° 34.27'N 14° 32.49'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Wpłynięcie do groty pontonem lub wpław jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Podczas słonecznego dnia woda w grocie przybiera barwę przepięknego turkusu. Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość zsuwania się do wody kamieni i głazów ze stromego skalistego brzegu. Ze względu na kamieniste dno oraz jego duże nachylenie, kotwiczenie w pobliżu grot jest mało bezpieczne.

 

Scoglio La Canna 38° 34.90'N 14° 31.27'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Jest to miejsce,  przy którym warto zatrzymać się na kotwicowisku podczas żeglugi w pobliżu Filicudi. Kąpiel i nurkowanie przy skale dostarczają wiele niezapomnianych wrażeń. Malowniczo wyglądająca wysoka na 70 m formacja skalna jest bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania i filmowania. Miejsce do kotwiczenia znajduje się na południowy-wschód od Scaglio La Canna, podczas kotwiczenia należy zachować ostrożność ze względu na podwodne skały.

Alicudi jest wulkaniczną wyspą o kształcie zbliżonym do stożka, który wznosi się na wysokość 676 mn.p.m. Brzegi wyspy są bardzo strome, nachylenie dna również jest bardzo duże co powoduje, że kotwiczenie jest mało bezpieczne. Jedyne dwa miejsca, w których można zatrzymać się jachtem to Scoglio Galera oraz Alicudi Porto. Alicudi nie daje dobrego i bezpiecznego schronienia i dlatego tę  wyspę warto odwiedzić jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody. Można uznać, że Alicudi  jest oazą spokoju, w niewielkim stopniu przygotowaną na masową turystykę. Na stałe zamieszkuje tu około 150 osób, na południowo-wschodnim brzegu jest niewielka osada z pirsem, do którego przybijają promy zapewniające komunikację z pozostałymi wyspami Liparyjskimi oraz Sycylią. Na wyspie jest tylko kilkaset metrów brukowanej drogi, podstawowym środkiem lokomocji są osły. Na Alicudi warto odwiedzić: Alicudi Porto, Scoglio Galera.

 

Alicudi Porto 38° 31.88'N 14° 21.53'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Kilka boi cumowniczych, opłata za boję  wynosi 25 EUR. Kotwiczenie po tej stronie wyspy jest bezpieczne jedynie podczas dobrej i stabilnej pogody.  Dno jest kamieniste i ma duże nachylenie, nie należy pozostawiać jachtu bez nadzoru. Miejsce to w niewielkim stopniu daje możliwość schronienia przed silnymi wiatrami i zafalowaniem z kierunków północnych i zachodnich. Betonowy pirs nieprzystosowany do cumowania jachtem, kamienista plaża, pizzeria, bar, dwie restauracje, sklep z podstawowym zaopatrzeniem.

 

Scoglio Galera 38° 32.68'N 14° 20.28'E

Zobacz na mapach Google Maps | Navionics

Kotwicowisko dające w niewielkim stopniu możliwość schronienia przed wiatrami i zafalowaniem z kierunków wschodnich. Brak plaży, bardzo strome malownicze skaliste brzegi, dno kamieniste. Ze względu na duże nachylenie dna podczas kotwiczenia należy użyć około 50-60 m łańcucha, głębokość kotwiczenia 10-20 m. Ze względu na kamieniste dno mogą powstać problemy z podniesieniem kotwicy. Przy zachodnich brzegach Alicudi nie wolno kotwiczyć oraz pływać w odległości mniejszej jak 100 m  od wyspy. Zakaz wynika z ryzyka jakie stwarzają spadające ze zbocza głazy.

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.