1 - baner.jpg

Jak wymieniać pieniądze na Karaibach


Większość karaibskich państw używa tej samej waluty. Jest nią dolar wschodniokaraibski (oficjalny skrót XCD). Państwa, które używają tej waluty to: Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada.

Płatności na francuskich wyspach

Żeglując po Karaibach często zmieniany kraje, wspólna waluta dla większości z nich, to spore udogodnienie. Podobną sytuację mamy, gdy podróżujemy po Europie, używając euro. Wybierając się na Karaiby, często zastanawiamy się, jaką walutę zabrać, dolary amerykańskie czy euro, a może lepszym rozwianiem będzie karta kredytowa lub karta płatnicza?


Żeglując pomiędzy Gwadelupą a Grenadynami, spróbowałem przetestować różne formy płatności. Najmniej złożona sytuacja jest, na francuskich wyspach Martynika, Gwadelupa, Marie Galante oraz Iles des Saintes, ponieważ obowiązującą tu walutą jest euro.

Najrozsądniej jest przybyć na te karaibskie wyspy z gotówką w walucie euro. Posługiwanie się kartami płatniczymi lub kredytowymi jest zazwyczaj mniej korzystne. Wydana kwota w euro zostanie przeliczona przez nasz bank po kursie sprzedaży, czyli każde euro będzie droższe o kilkanaście groszy od ceny, jaką zapłacilibyśmy w dobrym kantorze wymiany walut.


Wyjątkiem jest sytuacja, gdy karta jest powiązana z kontem prowadzonym w walucie euro.
 


Płatności w euro i dolarach amerykańskich

Gdy jesteśmy w strefie dolara wschodniokaraibskiego, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Na Dominice, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadynach w większości sklepów, restauracji i barów możemy płacić gotówką w walucie euro lub dolarach amerykańskich.

Problem polega na tym, że najczęściej przyjmowany kurs to 2,5 XCD (rzadko udaje się uzyskać 3,0 XCD) za jednego dolara amerykańskiego lub jedno euro. Co ciekawe, za jednego dolara amerykańskiego otrzymamy tyle samo karaibskich dolarów jak za jedno euro. 


Decydując się na płatność w dolarach amerykańskich lub euro należy posiadać niskie nominały banknotów, gdyż najczęściej nie otrzymamy reszty, a nawet gdy ją otrzymamy to zastosowany przelicznik, na pewno nie będzie sprawiedliwy dla płacącego.

Należy pamiętać, że amerykański i europejski bilon najczęściej nie jest akceptowany. 
W sklepach istnieje możliwość, wymiany dolarów amerykańskich oraz euro na dolary wschodniokaraibskie, ale stosowany przelicznik również jest niekorzystny: 1 USD = 1 EUR =2,5 XCD. 

Jeżeli zapłacimy w dolarach amerykańskich lub dokonamy wymiany tej waluty w sklepie wówczas 1 XCD będzie kosztowało nas 1,42 PLN. Jeżeli zapłacimy w euro lub dokonamy wymiany tej waluty w sklepie wówczas 1 XCD będzie kosztowało nas 1,69 PLN.


 

Wymiana walut w banku

Na większych wyspach, w większych miejscowościach znajdują się oddziały banków, które zazwyczaj są otwarte od poniedziałku do czwartku w godzinach od 08:00 do 14:00, w piątki w godzinach od 08:00 do 16:00. W listopadzie i grudniu 2017 roku w większości banków stosowane były następujące przeliczniki:
  • 1 USD = 2,67 XCD co oznacza, że 1 XCD kosztuje nas 1,34 PLN.
  • 1 EUR = 3,08 XCD co oznacza, że 1 XCD kosztuje nas 1,36 PLN.
Ważne: Wybierając się do banku w celu wymiany walut, należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości, a najlepiej paszport.
W większych miejscowościach, w restauracjach i sklepach, można płacić kartą kredytową.

Takiej płatności dokonałem w Marigot Bay na wyspie Saint Lucia, gdzie po uwzględnieniu wszystkich opłat bankowych 1 XCD kosztował mnie 1,42 XCD. 
Przy wypłacie gotówki z bankomatu duże znaczenie ma jaki typ karty posiadamy oraz jaki system przeliczników stosuje nasz bank i jakie pobiera prowizje. 

Wypłacając gotówkę z bankomatu w Kingstown na południu wysypy Saint Vincent, 1 XCD kosztował mnie 1,41 PLN. Wypłacając gotówkę z bankomatu w Soufriere na wyspie Saint Lucia 1 XCD kosztował mnie 1,59 PLN.Co zrobić z dolarami wschodniokaraibskimi po zakończeniu rejsu?
Waluta karaibska nie będzie nam przydatna po powrocie do domu, dlatego XCD warto wymienić na USD lub EUR. Takiej wymiany możemy dokonać po powrocie na Martynikę w recepcji mariny Le Marin lub na lotnisku. Prowizja kantoru wymiany walut na lotnisku jest znacznie wyższa od stosowanej przez recepcję mariny. Dolary schodnio karaibskie można również wymienić po powrocie do Polski w jednym z warszawskich kantorów wymiany walut "Diament" lub "Redar". Aktualny kurs, po jakim zostaną przeliczone dolary, na złotówki można sprawdzić na stronach internetowych www.kantordiament.pl lub www.redar.net


Podsumowując! 

Przebywając na francuskich wyspach Martynika, Gwadelupa, Marie Galante oraz Iles des Saintes najkorzystniejsze jest operowanie gotówką euro. Przebywając na terenie Antigua i Barbuda, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, czyli w strefie dolara wschodniokaraibskiego, najmniej opłacalne jest posługiwanie się gotówką euro, a najkorzystniejsze jest dokonanie wymiany dolara amerykańskiego w banku. W pierwszym przypadku 1 XCD kosztuje nas 1,69 PLN, w drugim 1 XCD kosztuje nas 1,34 PLN. Różnica jest bardzo duża i wynosi 26%.

Zapraszamy do innych wpisów na blogu dotyczących Karaibów: 
Jeżeli masz ochotę na relaks, powinieneś obejrzeć: 

Playlista YT Karaiby GlobTourist
 

Blog

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Zapisz się do naszego newslettera, abyśmy mogli Cię informować o nowościach, aktualnych promocjach oraz najnowszych wpisach na naszym blogu.